Kuruluş Yılları: 1937-1955

Ahmet Nuri Erikoğlu, 1937 yılında Denizli Kaleiçi bakırcılar çarşısında dövme bakırcılıkla iş hayatına atılır. 1955 yılında blister ve hurda bakırdan ergitme fırınları ve silindir makineleri ile levha bakır üretimine başlar ve bu tarihten sonra bakır mutfak eşyaları demir kalıplar üzerinde sığama denilen teknikle üreterek pazarlar. 1955 Yılında İstanbul’da 1.000 ton/yıl kapasite ile ilk elektrolitik bakır üretim tesisi ElektroBakır AŞ kurulur.

Faaliyet Alanlarının Geliştirilmesi: 1969-1974

Ahmet Nuri Erikoğlu’nun 1949 yılında doğan büyük oğlu Hüseyin Erikoğlu, babasının yanında çıraklık sürecini tamamlamış, iş hayatına girerek ona destek olmaya ve yeni faaliyet alanlarının oluşturulmasında katkıda bulunmaya başlamıştır. 1969 yılında dayıları Mehmet Ergür’ü de yanlarına alarak Ergür Kablo AŞ'yi kurarlar. Ege Bölgesi'nin ilk bakır tel ve kablo fabrikasında tüm süreçlerde görev alan Hüseyin Erikoğlu, İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi diplomasıyla şirkette yerini almıştır. Aile, sanayi sitesindeki yerlerinin artık küçük gelmesiyle ve teknolojiye yapmak istedikleri yatırımlarla yeni binalarına geçer ve bugünün dev şirketlerinden biri olan Er-Bakır’ın ilk temelini atar. 1970’li yıllarda Hüseyin Erikoğlu, kardeşi Vedat Erikoğlu ile beraber yeni yatırımlara yoğunlaşır. 1972, ERMAY AŞ’nin kuruluş yılı olur. Bu şirket, emaye bobin teli üreten ilk tesislerden biridir. Gruba 1974 yılında elektrik malzemeleri ihtiyacını karşılamak üzere Erikoğlu Elektrik AŞ’yi katarlar.

Denizli’nin İlk Holdinginin Kurulması: 1974

Ulaşılması hedeflenen büyüme ve gelişmeyi daha farklı bir organizasyon ve yapı altında gerçekleştirmek amacıyla 1974 yılında, dayıları Mehmet Ergür ile birlikte Denizli’nin ilk holdingi Ergür Holding AŞ'yi kurarlar.

Bankacılığa Giriş: 1976

1976 yılında ülkemizin ilk özel şirket bankacılığı örneklerinden biri olan İktisat Bankası satın alınarak endüstrinin yanında finans sektörüne giriş yapılır.

En Büyük Hayalin Gerçekleşmesi: 1981

Hüseyin Erikoğlu’nun babası Ahmet Nuri Erikoğlu’nun en büyük hayali, entegre bir bakır tel tesisi kurmaktı. 1980'lerdeki ailenin bu hayali, 1981 yılında gerçekleşecektir. Bugün Türkiye’nin 19. büyük şirketi olan Er-Bakır, ülkemiz ekonomisinde önemli yeri olan dev bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Büyümeye Devam: 1980-1993

1980li yıllar, Ahmet Nuri Erikoğlu’nun en küçük oğlu Sedat Erikoğlu’nun ve sonrasında kız kardeşinin eşi Müjdat Keçeci’nin de aktif olarak çalışma hayatına katılmasıyla güçlenen yapının büyümeyi hız kesmeden devam ettirdiği yıllardı. Bu yıllarda Ahmet Nuri Erikoğlu'nun dünürü Cafer Abalıoğlu ile yaptığı ortaklık sonrası, Abalıoğlu ailesinin de grubun içine girmesiyle daha da kuvvetlendi. 1989 yılında Erikoğlu Emaye Bakır Tel AŞ ve 1993 yılında Başak Metal Sanayi AŞ kuruldu. Artık yurt dışına açılım çalışmaları da başlamıştı.

Ahmet Nuri Erikoglu Holding AŞ’ye Geçiş: 1994

Çeşitli iş alanlarında önemli ölçüde büyüyen grubun, gelecek yıllarda daha kurumsal bir yapı altında faaliyet göstermesi adında 1994 yılında Hüseyin Erikoğlu ve kardeşleri, Vedat Erikoğlu ve Sedat Erikoğlu’nun desteği ile babaları Ahmet Nuri Erikoğlu’nun adını taşıyan Ahmet Nuri Erikoğlu Holding AŞ'yi kurarlar. Bu oluşum ile vizyon değişir. Holdingin ilk Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nuri Erikoğlu olur.

Girişimcilik: 1996

Grubun girişimcilik ruhu, başka sektör ve iş kolu arayışıyla devam etmektedir. Bunun sonucunda, 1996 yılında Erikoğlu Tekstil, 1999 yılında ise Erikoğlu Petrol Turizm AŞ kurulur.

Yurt Dışına Açılma: 1998

Er-Bakır artık Denizli’ye sığmamaktadır... Amerika ve Orta Avrupa pazarlama faaliyetleri için 1998 yılında CN-Wire Amerika, 2000 yılında CN-Wire Romanya kurulur. 2006 yılında da EBT Kablo Sanayi ve Ticaret AŞ, bir dış ticaret şirketi olarak kurulur.

İkinci Nesil İş Başında: 2004

Kurumsallaşmaya inanan Ahmet Nuri Erikoğlu, 2004 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Hüseyin Erikoğlu’na devreder. Kendisi "Şeref Başkanı" olarak çalışmasını sürdürürken, evlatları 2. nesil olarak artık işlerin başındadır.

“Gelecek Yenilenebilir Enerji’de”: 2006

2006 yılında geleceğin önemli sektörlerinden birinin yenilenebilir enerji sektörü olduğunu söyleyen Hüseyin Erikoğlu, bu enerji yatırımlarıyla ilgili Avrupa ve Amerika fuarlarında yaptığı araştırmalarla, holdingin enerji stratejilerinin ilk temellerini attı. Bu çalışmalar,Erikoğlu’nun, "Türkiye’nin İlk Güneş Enerjisi Santralinin (GES)" kurabilmesinin temeli oldu.

Yeni Girişimler: 2007

Topluluk, Hüseyin Erikoğlu başkanlığında kardeşleri ile birlikte bakır telden emaye tele, tekstilden akaryakıta çeşitli alanlarda yurt dışı yatırımları yaparken ve artan ticaret hacmiyle faaliyet gösterirken 2007 yılında Erikoğlu HES ve yine aynı yıl Arenko Elektrik Üretim Şirketi ile enerji sektörüne girer.

Sağlık Sektörüne Giriş: 2008

2008 yılında ise gruba katılan Gözakademi Hastanesi ile yepyeni bir sektöre, sağlık sektörüne, girilmiş olur.

Ailenin Acı Kaybı: 2010

Ahmet Nuri Erikoğlu Holding AŞ "Şeref Başkanı", ailenin büyüğü Ahmet Nuri Erikoğlu'nun 1 Ocak 2010 tarihinde vefat etmesiyle Denizli sanayisi büyük duayenini kaybeder.

Geleceğe Yeni Bir Vizyon-Erikoğlu Yatırım Holding: 2011

Hüseyin Erikoğlu, 3 erkek evladının aktif olarak iş hayatına atılmalarıyla yeni bir yapılanma ve yeni bir vizyon çalışmasına başlar. 2006 yıllarında başlayan bu çalışma Erikoğlu Yatırım Holdingin oluşumunu sağlayacaktır. Erikoğlu Yatırım Holding, bakır başta olmak üzere ticaret, sağlık, enerji ve teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren; girişimciliği, saygınlığı ve ilkeleriyle öne çıkan köklü bir kurumdur. Gözakademi Yenileniyor, Yükseliyor: Uzun yıllardır sağlık sektörüne yapılmak istenen yatırım, Gözakademi Hastanesinin 2008 yılında alınmasıyla gerçekleşmiştir. Bugün bölgenin en bilinen hastanesi Gözakademi, yaptığı kalite standartları belgeleme çalışmalarıyla bölgedeki ilk A sınıfı hastane olma özelliğini taşımaktadır. En son teknolojiye sahip ekipmanları ve deneyimli doktor kadrosuyla çalışan hastaneye Erikoğlu Yatırım Holding AŞ büyük yatırım yaparak Türkiye’de toplamda 3 tane olan Catalys-Femtokatarakt cihazını Denizli’nin ilki Türkiye’nin 4.’sü olarak bünyesine kazandırmıştır. Buna ek olarak bıçağı tamamen ortadan kaldıran i-Lasik cihazını da devreye almıştır. Türkiye’nin İlk Güneş Enerjisi Santrali: Hüseyin Erikoğlu’nun yenilenebilir enerji alanında Amerika ve Avrupa ülkelerinde yaptığı araştırmalar ve görüşmeler sonrası 2011 yılında ReNOE Enerji AŞ kuruldu. Ülkemizde yerde kurulu ilk ve ürettiği enerjinin tamamını devlete satan güneş enerjisi santralı Ayaz-GES ile meyvesini 2013 yılında verdi. İtalyan "Know-How"ın Türkiye’ye Getirilmesi: Erikoğlu SunSystem, yenilenebilir enerjiyi kullanılabilir kaynaklar arasında en üst sıraya taşımak ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakabilmek adına 2012 yılında kuruldu. Bugün bölgede birçok güneş enerjisi santralini devreye alan şirket, yatırımlarına devam etmektedir. Gerek yenilenebilir enerji sektöründe gerekse sağlık sektöründe yeni yatırımlar geliştirilmesi için bütün gücüyle çalışan yeni yapı, başta Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Erikoğlu’nun iş ahlâkı ve disiplini olmak üzere farklılara değer vererek onları avantaja çevirmesi, uzun vadeli düşünerek planlamalar yapması, doğru kişi ve kurumlarla iş yapması, kurumsal çizgisinin dışına çıkmaması ve çalışanlarını ailesinin bir parçası olarak görmesi Erikoğlu Yatırım Holdingin bugünkü başarısının en önemli temellerini oluşturmakta ve yarınlara emin adımlarla ilerlemesini sağlamaktadır.