Cafer Sadık Abalıoğlu

(1920-1994)

İş hayatıyla ilgili ilk deneyimini, öğrenciliği devam ederken baba tezgahında dericilik yaparak kazanır. Babası Mehmet Ali Abalıoğlu'nun 1941 yılında vefat etmesi üzerine, İstanbul Ticaret Yüksek Okulu'ndaki öğrenimini yarıda bırakıp Denizli'ye döner, ağabeyi Baki Abalıoğlu ile çalışmaya başlar. Cafer Bey ve Baki Bey; enişteleri Hacı Ahmet İnceoğlu'nun da ortaklığa katılmasıyla, 1944 yılında Karabacak Un fabrikasını satın alırlar. 

Genç yaşta iş hayatına atılan Cafer Bey, 1944 yılındaki evlilik kararıyla hayatındaki ikinci önemli adımını atar. Eşi Zaferiye Hanım, mutlu bir aile ortamının mimarı olmanın ötesinde, desteği ve teşvikiyle ona güç katar.

Pamuk çırçır fabrikasının 1951 yılında kurulması, Abalıoğlu Holding'in temellerinin atıldığı önemli bir adım olarak kabul edilir. Cafer Bey ve ortakları, yeni teknolojileri izlemeyi iş hayatlarının önemli bir prensibi olarak benimserler. Tüm işlerinde olduğu gibi çırçırda da kaliteyi arttırmanın yollarını araştırır, bulur ve uygularlar. Günün şartlarına göre en iyi makine ve donanım ile yola devam ederler.

Bu ortaklık, 1966 yılında karşılıklı uzlaşma ile sonlandırılır. Bu karar, oğulları Mehmet Ali Abalıoğlu ile İsmet Abalıoğlu'nun hayatına da yeni sorumluluklar getirir. O tarihlerde Mehmet Ali Abalıoğlu henüz 19 yaşında, kardeşi İsmet Abalıoğlu ise 15 yaşında lise öğrencisidir. Okul ve iş hayatını birlikte götürerek, onlar da erken yaşlarda aktif iş yaşamının içinde ağır sorumluluklar üstlenirler. Gece gündüz çalışarak önemli bir birikim elde ederler.

Aile, 60'lı yıllara gelindiğinde Denizli'nin ticaret hayatında en önemli adreslerden biridir. Un ve çırçır fabrikası işletmeciliği, şeker, tuz gibi temel tüketim ürünleri satışının yanında, akaryakıt, lastik ve otomotiv bayilikleri de ailenin ticari faaliyetleri arasına katılır.

Aile, 1975 yılında Cafer Bey'in önderliğinde daha önce kurulmuş olan Dentaş A.Ş.'ye ortak olur.

Er-Bakır ile ortaklığın gerçekleştiği 1984 yılı Abalıoğlu Ailesi için yeni bir dönüm noktasıdır. Er-Bakır’ı bir dünya şirketi olmaya hazırlayan ilk adımlar, daha o günlerde başlayan titiz çalışmalar ve büyük gayretlerle atılır.

Bakırdaki zorlu koşunun ardından, 1990 yılında Cafer Bey'in en büyük hayali olan iplik tesisinin kurulması için tüm hazırlıklar yapılır. İleri teknolojiye dayalı iplik tesisi, 1991 yılında üretime başlar. Cafer Bey pamuğu artık bobine sarılı iplik olarak görecektir.

Cafer Bey yaşamı boyunca sanayici kimliğinin yanında toplum için değer üretmeye de devam eder. Toplumdan aldığını büyüterek toplumla paylaşma ilkesiyle 1973 yılında Cafer Sadık Abalıoğlu İlköğretim Okulu’nu yaptırır.

Daha sonra, ortağı olduğu Dentaş A.Ş. adına bir okul yapılmasına da öncülük eder. Üçüncü okul ise eşinin adına yapılır: Zaferiye Abalıoğlu ilköğretim Okulu. Son olarak kendisinin ve eşinin vefatından sonra, Erikoğlu Ailesi ile birlikte yaptırılan Er-bakır Fen Lisesidir. Yılda yaklaşık 2789 kişinin eğitim gördüğü bu okulların tümü Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlanmıştır.

Cafer Bey’in kâğıt ambalaj, tekstil, bakır olmak üzere 3 ana sektörde kurduğu öncü şirketlerinin başarısı, ulusal sınırları aşarak uluslararası alana yayılacaktır. Örnek bir sanayici ve işadamı olan Cafer Bey, aynı zamanda ülkemiz için eğitim ve sağlık alanlarında da önemli sosyal çalışmalara imza atar. 5 Eylül 1994 günü, hayata veda eder.

Başarısında ve ailevi mutluluğunda büyük payı olan hayat arkadaşı Zaferiye Hanım da, 26 Aralık 1994 günü aramızdan ayrılır.

53 yıllık çalışma hayatında, yaşamının son günlerine kadar işinin başında olan, gerektiğinde tecrübesi, girişimciliği, idareciliği ile çocuklarına ve çalışanlarına yol gösteren Cafer Bey, ardında büyük eserler bırakmıştır.

Cafer Bey’in ilkeleri kurumun kültürüne esas teşkil ederken, evlatları ve ailenin gelecek kuşakları için de pusula özelliği taşır.

Onun açtığı çığırda ilerlemek, haklı bir gurur vesilesidir. Cafer Bey’in üstün değerlerle kurup geliştirdiği kurumlar, vefatından sonra da aynı kararlılıkla yükselişini sürdürmektedir.

Sayın Cafer Sadık Abalıoğlu’nu saygı ile anıyoruz.